Burun Dolgusu

Burun konusunda yapılacak işlemler genellikle ameliyat ile halledilmektedir. Ancak burun dolgusu ameliyatsız olan nadir işlemlerden birisidir. Son zamanlarda özellikle bu noktada ameliyatsız bir işlem olması dolayısıyla burun dolgusu çok fazla talep edilen işlemlerden birisi olarak karşımıza çıkıyor.

Herhangi bir kesinin olmaması ve dolayısıyla izin de kalmaması nedeniyle tercih edilen burun dolgusu, düzeltme, çıkıntıların giderilmesi ve simetrik bir görünüm yakalamak adına oldukça etkili bir yöntemdir.

Burun Dolgusu Nedir?

Ameliyatsız rinoplasti veya sıvı rinoplasti olarak da bilinen burun dolgusu, şeklini değiştirmek veya görünümünü iyileştirmek için buruna tıbbi dolgu maddelerinin enjekte edilmesini içeren kozmetik bir prosedür olarak tanımlanabilir. Genel olarak bununu kozmetik olarak çekici bulmayan kişilerin tercih ettiği bir yöntem olan burun dolgusu, ameliyat olmak istemeyenlere yönelik geliştirilen bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor.

Burun dolgusunda kullanılan dermal dolgu maddeleri vücutta doğal olarak bulunan ve cilde hacim ve yapı kazandırmaya yardımcı olan bir madde olan hyalüronik asitten yapılır. Bu da yapılacak işlemin insan sağlığını ve vücut dengesini koruması anlamına gelmektedir.

Burun Dolgusu Nasıl Yapılır?

Burun dolgusu öncesinde uzman hekim ile bir görüşme gerçekleştirmelisiniz. Hastanın bu operasyonda beklentisi değerlendirilmelidir. Ardından uygulama yapılacak bölge üzerinde çalışma gerçekleştirmek için hazırlık yapılır. Genel olarak lokal anestezi uygulaması ile birlikte işlem yapılır.

Küçük bir iğne kullanarak dermal dolgu maddesini burnun köprüsü, ucu veya burun delikleri gibi belirli bölgelerine dikkatlice enjekte edilir. Dolgunun eşit dağılmasını ve istenilen şekil ve hacme ulaşmasını sağlamak için dolgu maddesine masaj hareketleri de uygulanabilir. Tüm prosedür bir saat civarında tamamlanır ve hasta aynı gün yaşantısına dönebilir.

Burun Dolgusu Avantajları

Burun dolgusunun pek çok avantajı bulunmaktadır. Öncelikle ameliyatsız olması en büyük artısı olarak görünüyor. Bunun yanı sıra çok fazla ağrının olmaması ve çabuk iyileşmesi de bir diğer etkisidir. Ameliyat ve iyileşme için zaman ayırmayı göze alamayan yoğun programları olan kişiler için uygun bir seçenek haline getirir.

Burun dolgusu hızlı bir etki bırakır. İyileşme süreci olmadığı için hemen sonuç verir ve kişilerin görünümlerini hızlı bir şekilde iyileştirmeye başlar. Burun dolgusu, hastanın bireysel ihtiyaçlarına ve tercihlerine göre uyarlanabilen, oldukça özelleştirilebilir bir prosedürdür.

Burun Dolgusu İyileşme Süreci

Burun dolgusu iyileşme sürecinde öncelikle ne kadar hızlı bir şekilde iyileşme gerçekleşse de dinlenmek oldukça önemlidir. Yine diğerlerinde olduğu gibi başı yüksekte tutmak gerekiyor. Ancak bu durum oldukça kısa bir süre gereklidir. Belirli bir süre doktorunuzun uzak durmanızı istediği ürünlerin kullanımından da kaçınmanız gerekiyor.

Burun Dolgusu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hastalar işlemden sonra en az 24 saat boyunca yorucu egzersiz veya aktiviteden kaçınmalıdır. Uzun süreli sonuçlar elde etmek için hastalar, güneş koruyucu kullanmak ve aşırı güneşe maruz kalmaktan kaçınmak gibi iyi cilt bakımı alışkanlıklarını sürdürmelidir.

Burun Dolgusu Fiyatları

Burun dolgusu fiyatları kurumdan kuruma göre değişiklik gösterir. Bu konuda en yakın sağlık kuruluşuna başvurup fiyat bilgisi alabilirsiniz.