Burun Törpüleme

Burun törpüleme, kişilerin arzu ettikleri görünüşleri kazanmaları için yaptırdıkları bir işlemdir. Burnun daha estetik hale getirilmesi olarak tanımlanabilir.

Burun törpüleme yalnızca estetik kaygılarla yapılmayabilir. Zaman zaman kişilerin rahat nefes alabilmeleri için de bu işlemin gerçekleştirildiği görülür. Dolayısıyla bu işlem hem estetik kaygılarla hem de sağlık açısından faydaları nedeniyle yaptırılabilir. Ancak her ne olursa olsun kişinin kendisine güvenini sağlayan bir işlem olması dolayısıyla birçok kişi tarafından günümüzde tercih edilmektedir.

Burun Törpüleme Nedir?

Rinoplasti cerrahisi içerisinde yer alan burun törpüleme, burnun yeniden şekillendirilmesini içeren cerrahi bir işlemdir.

Kozmetik yani estetik amaçlar için yaptırılan burun törpüsü, yüz simetrisini ve görünümünü iyileştirmek, burnun şeklini veya boyutunu değiştirmek amacıyla talep edilir. Kişiler burnunun şeklinden memnun değillerse bu yolla istedikleri gibi ölçülü ve güzel hatlara sahip bir buruna sahip olabilirler.

Bunun yanı sıra nefes alma güçlükleri ile karşılaşılması da burun törpüleme tedavisinin uygulanmasını gerektiren durumlar arasında yer alır. Burun içerisinde oluşan hasarın ortadan kaldırılması ile birlikte kişi daha rahat nefes almaya başlar.

Burun Törpüleme Nasıl Yapılır?

Burun törpüleme prosedürü, ameliyatın boyutuna bağlı olarak tipik olarak genel anestezi veya lokal anestezi ile yapılabilir. Bu duruma hasta ya da doktor karar verebilir. Doktor kemik ve kıkırdak dokusuna rahat bir şekilde ulaşabilmek için burun tabanı olarak isimlendirilen bölgeye küçük kesiler açar.

İkinci aşamada cerrah daha sonra kemiği ve kıkırdağı çıkararak veya yeniden düzenlemek için gerekli işlemleri yapar. Bu, burnun boyutunu küçültmeyi, ucunu yeniden şekillendirmeyi veya burnun açısını değiştirmeyi sağlar. Tüm işlemler tamamlandıktan sonra kapatma işlemi başlar.

Burun Törpüleme Avantajları

Burun törpüleme hem kozmetik hem de sağlık açısından birçok avantajı bir arada bulunduruyor. Öncelikle estetik açıdan değerlendirildiğinde daha iyi bir görünüm elde etmenize olanak tanıyor. Bunun yanı sıra nefes alma sorunları olan kişilerin fizyolojik açıdan daha sağlıklı hale gelmesine de olanak tanıyor. Burun törpüsü, kırık bir burun veya burun tümörü gibi yaralanma veya hastalıktan kaynaklanan burun hasarı bu yöntem ile ortadan kaldırılabilir.

Burun Törpüleme İyileşme Süreci

Ameliyattan sonra, hastaların iyileşme sürecini desteklemek için tipik olarak birkaç gün burunlarına bir atel veya alçı takmaları gerekir. Burun ameliyatlarında hep olduğu gibi ilk günlerde başın yüksekte tutulması gerekiyor. Burun ameliyatları genel olarak uzun sürede iyileşmektedir. Dolayısıyla operasyondan birkaç ay sonra dahi iyileşme süreci devam edebiliyor. Burun törpüsü sonrası tam iyileşme süreci, ameliyatın boyutuna bağlı olarak birkaç aydan bir yıla kadar sürebilir. Ancak bu durum kişiden kişiye göre de değişiklik gösterir.

Burun Törpüleme Fiyatları

Burun törpüleme fiyatları sağlık kurumları arasında farklılık gösterebilir. En sağlıklı bilgiye doktor randevusu sonrasında yapılacak hesaplamalar ile ulaşabilirsiniz.