Septum Deviasyonu

Septum deviasyonu, birçok insanı etkileyen yaygın bir burun rahatsızlığıdır. Septum, burun deliklerini ayıran ince kıkırdak duvardır ve bir tarafa kaydırıldığında nefes almada zorluk, burun tıkanıklığı, sinüs enfeksiyonları ve horlama gibi çeşitli semptomlara yol açabilir.

Yaralanma, genetik ve doğal gelişim dahil olmak üzere septum deviasyonunun farklı nedenleri vardır. Bazı insanlar belirgin semptomlar yaşamazken, kimi kişiler için günlük yaşamları ve genel sağlıkları üzerinde önemli bir etkisi olabilir. Hafif vakalar nazal dekonjestanlarla tedavi edilebilirken, daha şiddetli vakalarda septumun konumunu düzeltmek için ameliyat gerekebilir.

Septum Deviasyonu Nedir?

Septum deviasyonu, burun deliklerini ayıran ince kıkırdak duvarının bir tarafa yer değiştirdiği yaygın bir durumdur. Nefes almada güçlük, burun tıkanıklığı, sık sinüs enfeksiyonları ve horlamaya neden olabilir.

Septum deviasyonu, septum burnun merkezindeki olağan konumundan uzaklaştığında meydana gelir. Yaşanan rahatsızlık için tedavi seçenekleri, durumun ciddiyetine ve yaşanan semptomlara bağlıdır. Dolayısıyla direkt olarak ameliyattan söz edilmeyebilir.

Septum Deviasyonu Neden Yapılır?

Nefes almada zorluk, burun tıkanıklığı ve horlama gibi çeşitli nedenlerle doktora başvuran kişilere bu ameliyat önerilebilir. Septumun konumunu düzeltmek ve kişilerin nefes alma ile ilgili problemlerini giderebilmek için septum deviasyonu yapılabilir.

Septoplasti olarak bilinen bu prosedür, septumu düzeltmeyi ve burun deliklerinden hava akışını iyileştirmeyi amaçlar. Septoplasti, septum deviasyonundan muzdarip insanlar için yaşam kalitesini artırabilecek güvenli ve etkili bir prosedürdür.

Septum Deviasyonu Nasıl Yapılır?

Septum deviasyonu, septoplasti ameliyatı ile düzeltilir. Septoplasti sırasında, cerrah septuma erişmek için burun deliğinin içinde bir kesi yapar. Daha sonra yer değiştirmiş kıkırdağı tekrar uygun pozisyonuna getirirler, bazen fazla kıkırdak veya kemiği çıkarırlar. Prosedür tipik olarak ayakta tedavi ortamında gerçekleştirilebilir ve yaklaşık bir ila iki saat sürer.

Septoplasti, septum deviasyonu semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilecek güvenli ve etkili bir prosedürdür. İyileşme süresi değişir, ancak çoğu insan birkaç gün içinde normal aktivitelerine dönebilir.

Septum Deviasyonu Avantajları

Septum deviasyonu sorununu çözen septoplasti ameliyatı bu problemi kalıcı olarak ortadan kaldırır. Septoplasti, solunum ve diğer semptomlarda uzun vadeli iyileşme sağlayabilir. Bir diğer avantajı da her bireyin özel ihtiyaçlarına göre uyarlanabilmesidir.

Septum Deviasyonu İyileşme Süreci

Septoplastiden sonra çoğu insan ilk birkaç gün biraz rahatsızlık, şişlik ve tıkanıklık bekleyebilir. Ağrı kesici ilaçlar ve soğuk kompresler bu semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir. İşlemden sonra en az bir hafta süreyle burnunuzu sümkürmemeniz veya yorucu aktivitelerde bulunmamanız dokuların iyileşmesi için önemlidir.

Septum Deviasyonu Riskleri

Tedavi edilmeyen septum deviasyonu, kronik sinüzit, sık burun kanamaları ve uyku apnesi gibi çeşitli komplikasyonlara yol açabilir. Şiddetli vakalarda, solunum problemlerine ve vücuda oksijen arzının azalmasına bile yol açabilir.

Septum Deviasyonu Fiyatları

Septum deviasyonu fiyatları sağlık kuruluşları arasında değişiklik göstermektedir. Bu konuda sağlıklı bilgiyi ameliyat olmak istediğiniz kurumdan alabilirsiniz.