Tip Plasti

Tip Plasti (Burun Ucu Estetiği) Nedir?

Tip plasti adı ile anılan burun ucu estetiği; burun ucunun çeşitli sebeplerden dolayı deforme olması sonucu burun kemiğine müdahale edilmeden kıkırdaklara müdahale edilerek gerçekleştirilen bir operasyondur. Burun ucunda eğrilik, kabalık, genişlik, düzensizlik ve burun deliklerinde genişlik gibi sorunlar yaşayan kişilerin sık başvurduğu bir işlemdir. Burun ucu estetiğinde kemiklere dokunulmadan sadece kıkırdaklar üzerinde ilerleyerek burun yapısı istenilen pozisyona getirilmektedir. Burun ucu estetiği; burun ucunda düşüklük, geniş uçlu burun, aşırı sivri burun ucu, burun kanatlarında genişlik durumlarında uygulanan bir operasyondur ve amacı; buruna istenilen pozisyonu vererek şikayetlerin ortadan kaldırmaktır.

Tip plasti Nasıl Yapılır?

Tip plasti yani burun ucu estetiği cerrahi tedavi grubuna girmektedir ve kapalı teknikle gerçekleştirilmektedir. Kapalı teknikle yani burun içinden küçük bir kesi ile girilerek anormal şekile bürünen burun yapısı normal haline getirilmektedir. İşlem burun içinden yapılan kesi ile olduğu için dışardan herhangi bir operasyon izi görünmemektedir. Genel ya da lokal anestezi eşliğinde yapılmaktadır ve hasta ağrı ve acı hissetmemektedir. Oldukça kısa süren ve basit bir operasyon olan tip plasti işleminde burun kemiklerine hiçbir şekilde mücadele edilmez ve burun ucundaki kıkırdaklar yeniden şekillendirilerek buruna normal şekli verilmektedir. İstenilen pozisyona gelindiğinde kesi yeri kendiliğinden eriyen dikişler yardımı ile kapatılmaktadır ve operasyon yaklaşık olarak 20-30 dakika sürmektedir.

Burun Ucu Estetiği Kimler İçin Uygundur?

Burun ucu estetiği; burun ucu düşüklüğü görülen, burun asimetrisi olan, mandal ile sıkıştırılmış burun gibi görünen ve burun ucu genişliği yaşayan kişiler için uygun olan bir ameliyattır. Burun ucu deformiteleri ve şikayetleri kendiliğinden düzelmemektedir ve mutlaka cerrahi tedavi yolları aranmaktadır. Burun kemiği kemerli burun yapısında olan hastalar için sadece burun ucu estetiği yapılması yeterli olmamaktadır ve başka operasyonlar da gerekebilmektedir.

Tip Plasti Fiyatları

Tip plasti fiyatları; hastanın burun yapısındaki şikayetine ve operasyonun yapılacağı hastaneye bağlı olarak belirlenmektedir. Burun ucu estetiği, burun estetiği ve tiplasti fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için sitemiz üzerinden bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Burun Ucu Estetiği İyileşme Süreci

Burun ucu estetiği cerrahi bir müdahale olduğu için iyileşme süresi kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Burun ucu estetiği sonrası hastalar hayatlarında daha dikkatli olmalı ve buruna gelebilecek olan darbelere karşı kendilerini korumaları gerekmektedir. İşlem bölgesinde şişlik ve ödem oluşması son derece doğal bir durumdur ve işlemden belirli bir süre sonra kendiliğinden geçmektedir. Yapılan soğuk kompresler ile şişlikler yaklaşık 2 gün içerisinde inmektedir ve hasta bir hafta içerisinde normal yaşantısına devam edebilmektedir. Burun bölgesinin kendine gelmesi ortalama 3 ay gibi bir süreyi bulurken hastanın tamamen iyileşmesi 6 ila 12 ay arasında değişkenlik göstermektedir. Bu süre zarfında hastalar çok dikkatli ve temkinli davranmalıdır aksi halde burun bölgelerine herhangi bir darbe aldıkları an tekrar aynı operasyonu geçirmek zorunda kalabilirler.