Septoplasti

Septoplasti Nedir?

Septum bölgesi burun bölgesinde bulunan bir yapıdır ve burun bölgesini ikiye ayıran orta hatta verilen isimdir. Septum bölgesi çeşitli nedenlerden travma, darbelerden dolayı zarar görebilmekte ve burun yapısı eğilme, kayma gibi durumlara maruz kalabilmektedir. Burun deviasyonu yani burun eğriliği sorununun giderilmesi ameliyatına da septoplasti adı verilmektedir. Septoplasti ameliyatı; burun eğriliği oluştuğunda burun tıkanıklığı, horlama, nefes almada zorluk, sık geçirilen sinüzit enfeksiyonları ve geniz akıntısı şikayetleri meydana geldiği anda yapılması şart olan bir operasyondur. Burun eğriliği, septum yapısında kayma durumları doğuştan ya da sonradan gelişen travmalara bağlı olarak gelişebilmektedir.

Septoplasti Nasıl Yapılır?

Septoplasti operasyonu cerrahi operasyon kategorisinde yer alan bir işlemdir ve burun bölgesinde meydana gelen eğrilikler, kaymalar kendiliğinden iyileşebilecek olan bir durum değildir. Septoplasti operasyonunda amaç; burun kemiği eğriliği sorununun ortadan kaldırılması ve burunla ilgili şikayetlerin yok olmasıdır. Septoplasti operasyonu genel anestezi altında yapılabildiği gibi lokal anestezi altında da yapılabilmektedir. Septoplasti ameliyatında burun içinden küçük bir kesi yapılmaktadır ve septum adı verilen yapıya ulaşılarak eğrilik oluşturan yapılar düzeltilmektedir. Burun eğriliği oluşan bölge ameliyat sırasında çıkartılmaktadır ve diğer bölgeler de düzeltilerek işlem bölgesi kendiliğinden eriyen dikişler ile kapatılmaktadır. Burun eğriliği sadece iç kısımda olmayıp dış kısımda da eğrilik varsa açık teknik olarak adlandırılan operasyon yapılmaktadır. Dış kısımda eğrilik olması durumunda burun derisi açık yöntemle sıyrılarak şikâyet oluşturan yapılar düzeltilmektedir. Operasyon sonrasında kanama kontrolünün sağlanması için buruna tampon yerleştirilmektedir. Yerleştirilen tamponlar işlemden 2-3 gün sonra çıkarılmaktadır.

Septoplasti Kimler İçin Uygundur?

Septoplasti; burunda meydana gelen sorunlar çerçevesinde yani burun kemiği eğriliği ve buna bağlı olarak gelişen birçok hayatı zorlaştıran problemlerin meydana gelmesi sonrasında zorunlu olan bir operasyondur. Bu gibi şikayetlerin azalması için mutlaka tedavi yollarına başvurulmalıdır.

Septoplasti Fiyatları

Septoplasti operasyonu fiyatları; kişinin sağlık durumuna ve operasyonun yapılacağı hastaneye bağlı olarak belirlenmektedir. Burun estetiği, septoplasti fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için sitemiz üzerinden bizimle irtibata geçebilir ya da sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Septoplasti İyileşme Süreci

Septoplasti operasyonu cerrahi bir yöntem olduğu için hastaların iyileşme süreci değişmektedir. Septoplasti operasyonu iyileşme süreci yaklaşık olarak 1-4 hafta içerisinde sonlanmaktadır. Operasyon sonrası doktorun önerdiği ilaçların ve tavsiyelerin yerine getirilmesi ile iyileşme süreci hızlanmaktadır. Operasyon sonrası hastalar ikinci gününde normal yaşantılarına dönebilmektedirler. Septoplasti ameliyatı sonrası işlem bölgesinde şişlik ve ödem oluşması oldukça normal bir durumdur ve belirli bir süre sonra şişlik ve morluklar kendiliğinden iyileşmektedir. Septoplasti işleminden sonra hasta artık hayatında daha dikkatli olmalı ve buruna dışardan gelebilecek olan travma ve darbelere karşı kendilerini korumalıdırlar.