Nazal Polip

Nazal Polip Nedir?

Nazal polip, burun veya sinüslerin astarında meydana gelen küçük, iyi huylu bir büyümedir. Genellikle yumuşak ve ağrısız olan nazal polipler, burun tıkanıklığı ve burundan nefes almada zorluk, koku alma veya tat alma duyusu kaybı, baş ağrısı, burunda kaşıntı, hapşırma ve burun akıntısı gibi bir dizi soruna neden olabilirler. Nazal polipler astım ve kistik fibroz gibi bazı tıbbi durumlarla da ilişkilendirilebilirler.

Nazal polip tedavisi, iltihaplanmayı azaltmak ve polipleri küçültmek için bazı ilaçlar kullanılabilir. Bazı durumlarda, polipleri çıkarmak için cerrahi operasyon gerekebilir.

Nazal Polip Belirtileri Nelerdir?

Nazal poliplerin belirtileri, büyümelerin boyutuna ve yerine bağlı olarak değişebilir. Nazal poliplerin yaygın semptomları şunları içerebilir:

  • Burundan nefes almakta zorluk ve tıkanıklık
  • Koku veya tat alma duyusunun kaybı
  • Baş ağrısı
  • Burunda kaşıntı
  • Hapşırma
  • Burun akıntısı

Nazal polipleriniz varsa ve bunu bilmiyorsanız yüzünüzde bir basınç veya dolgunluk hissi veya bir şeyin burun yollarınızı tıkadığı hissine de kapılabilirsiniz.

Burun Polipi Neden Olur?

Nazal polipler genellikle burun veya sinüslerin astarındaki kronik iltihaplanmanın sonucu gelişirler. Bu iltihaplanmanın kesin nedeni genellikle net değildir, ancak bu konuda uzmanlar birkaç farklı bulguya ulaşmayı başardılar. Bunlar arasında alerjiler, kullanılan ilaçlar, astım, kistik fibroz, enfeksiyon gibi sebepler burun polipini doğrudan etkileyebilmektedir.

Nazal Polip Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Nazal polipler tedavi edilmezse büyümeye devam edebilir ve burun tıkanıklığı ve burundan nefes almada zorluk gibi devam eden semptomlara neden olabilir. Bazı durumlarda, nazal polipler hava yollarını tıkayabilir ve özellikle uyku sırasında nefes almada zorluğa neden olabilir. Bu, bir kişinin uyku sırasında kısa bir süre nefes almayı bıraktığı bir durum olan uyku apnesine neden olabilir.

Tedavi edilmeyen nazal polipler ayrıca kronik sinüs enfeksiyonlarına veya tekrarlayan sinüzit ataklarına yol açarak daha fazla iltihaplanmaya neden olabilir ve potansiyel olarak sinüslere zarar verebilir. Nadir durumlarda, tedavi edilmeyen nazal polipler, geri dönüşü olmayan koku veya tat alma duyusu kaybına neden olabilir. Tedavi genellikle semptomları azaltmaya veya ortadan kaldırmaya ve komplikasyonları önlemeye yardımcı olabiliyor.

Nazal Polip Tedavisi Nasıl Yapılır?

Nazal poliplerin tedavisi, belirtilerinizin ciddiyetinin yanı sıra büyümelerin boyutuna ve konumuna bağlı olacaktır. Nazal polipler için yaygın tedavi seçenekleri ilaç ve ameliyat olarak bilinmektedir.

İlaçlar tedavisinde iltihabı azaltmak ve poliplerin boyutunu küçültmek için etkili ürünler kullanılabilir. Semptomları hafifletmek için burun spreyleri gibi farklı tedavi yöntemleri de denenebilir.

Ameliyat konusunda ise bazı durumlarda polipleri çıkarmak için cerrahi müdahale gerekebilir. Nazal polipler için en yaygın ameliyat türü, poliplerin özel aletler kullanılarak burun deliklerinden çıkarılmasını içeren polipektomi olarak adlandırılır. Bu yollar kişinin burnu poliplerden tamamen arındırılır ve rahat bir şekilde nefes alabilmesi sağlanır.